تبلیغات
علوم تربیتی خوی - ضریب هوش عشقی خود را بسنجید
دانشگاه پیام نور خوی
تاریخ : چهارشنبه 1392/12/28
نویسنده : امیر Amir
یکی از دلایلی که بسیاری از مردم به ازدواج با فرد نامناسب تن می دهند ، چیزی است که من آن را «ضریب هوشی پایین »می نامم .ضریب هوشی شما به میزان دانش شما در خلق و حفظ رابطه ای سالم و موفق بستگی دارد و میزان ضریب هوشی شما تعیین کننده ی انتخاب شما خواهد بود . حتی اگر شما از ضریب هوشی بالایی برخوردار بوده و یا به اصطلاح «با هوش در عشق !»باشید ، احتمالاً هنوز اشتباهاتی مرتکب خواهید شد ،اما نه به اندازه ی کسی که از ضریب هوشی کمتری برخوردار است .اگر از ضریب هوشی کمی برخوردار هستید ،به اصطلاح «احمق در عشق »هستید ! 

در زیر آزمونی است که به شما کمک می کند ،ضریب هوشی خود را تعیین کنید .این آزمون شامل ده جمله خبری درباره ی ازدواج است .بر اساس که هر یک از جملات زیر تا چه حد درباره ی شما صدق می کند (چه در گذشته و چه در حال )و نیز بر اساس این که این باور ، زندگی شما را تا چه حد متأثر ساخته است ،به خود نمره بدهید . 
اگرجملات زیر باورشما را در این باره که «عشق چگونه احساسی است »بیان می کنند و این باور روابط گذشته و یا حال شما را به گونه ای تحت تأثیر خود داشته است ، ملاک نمره دادن شما بدین گونه خواهد بود . 
«بارها » /صفر نمره 
«بیشتر » /چهار نمره 
«گاه گاه » /هشت نمره 
«به ندرت » یا «هرگز » /ده نمره
اخطار 
ممکن است وسوسه شوید که نمره ی آزمون را بر اساس باورهای قبلی خود درباره ی ازدواج تعیین کنید .به جای اینکه با خود صادق باشید و بر طبق اینکه عملاً درگذشته چه کرده اید ، به خود نمره دهید .در اینجا خواسته ی من از شما این است که به جملات زیر بر اساس رفتارهای فعلی خود و آموخته هایتان پاسخ ندهید ، بلکه با صداقت کامل بر اساس خلاصه ای از انتخاب های گذشته ی زندگی تان پاسخ گویید . 
چرا این مسئله مهم است ؟ برای مثال بیایید اولین جمله ی این آزمون را بررسی کنید :
«اگر من و همسرم واقعاً یکدیگر را دوست داشته باشیم ، دیگر تفاوت های شخصیتی ما و یا هیچ چیز دیگر ،رابطه ی ما را تهدید نخواهد کرد ». 
شما هم اکنون در یک رابطه ی جدید هستید ، جایی که برای اولین بار درباره ی مشکلاتی که برایتان پیش می آیند با خود صادق هستید و آن ها را نادیده نمی گیرید ،ممکن است احساس کنید ، این جمله بیانگر احساس فعلی شما نیست . ممکن است جواب شما «به ندرت »و یا «هرگز»باشد و به خود ده نمره بدهید .اما اگر در گذشته مشکلات را نادیده می گرفتید و معایب همسرتان را با گفتن این جمله که :«شما آنقدر او را دوست دارید که هیچ یک از رفتارهای بد او تأثیری در زندگی تان نخواهد داشت »کم اهمیت جلوه می دادید .پس این جمله درباره ی گذشته صدق می کند و باید گزینه ی «بارها »را انتخاب کنید و هیچ نمره ای به خود ندهید . 
دلیل این که ممکن است وسوسه شوید که بدین نحو آزمون را پاسخ گویید ، درک جدی شما از ارتباط باشد نه اینکه عملکردتان در گذشته چنین بوده است و نیز به این دلیل که نخواهید «احمق »جلوه کنید .به یاد می آورم که یکی از همکارانم از من پرسید ، «آیا فقط با استناد به شش ماه گذشته ی خود می توانم به این آزمون جواب دهم ؟ یا این که باید تمام سال هایی را که اصلاً نمی دانستم چکار می کنم نیز منظور کنم ؟ »جواب من این است :اگر می خواهید با خود صادق باشید و از اشتباهات خود بیاموزید ، بله ،باید گذشته تان را نیز منظور کنید .
آزمون ضریب هوشی شما


1 ـ اگر من و همسرم واقعاً یکدیگر را دوست داشته باشیم دیگر هیچ یک از مشکلات و اختلافات شخصیتی ، رابطه ی ما را تهدید نخواهد کرد . 
2 ـ اگر در نهایت شخص مناسب را پیدا کنیم ، غیرممکن است به شخص دیگی علاقه مند شوم ،زیرا که از عشق سرشار هستم .
3 ـ اگر عشق «عشق راستین »باشد همان لحظه که برای اولین بار او را می بینم ،خواهم فهمید . 
4 ـ ازدواج درست همیشه جالب و مهیج خواهد بود . 
5 ـ اگر واقعاً «عشق راستین »باشد هنگامی که در کنار همسرم نیستم ، احساس تمامیت و کمال نخواهم کرد . 
6 ـ روابط جنسی ما نمی تواند واقعاً عالی و فوق العاده باشد ، مگر اینکه عشق ، «عشق راستینی »باشد . 
7 ـ همسر مطلوب من تمام نیازهای مرا برآورده خواهد کرد و تمامی خلأهای روحی مرا پرخواهد کرد ، به طوری که دیگر محتاج کسی نخواهم بود . 
8 ـ اگر واقعاً دل باخته باشم ، هر وقت که همسرم را می بینم ، هیجان زده ، خواهم شد به طوری که از با او بودن «مو بر بدنم سیخ می شود ». 
9 ـ اگر با شخص مناسب ازدواج کرده باشم ، آن چنان در هماهنگی خواهیم بود که در هرلحظه از زمان هر یک از ما احساس دیگری را خواهد دانست . 
10 ـ هنگامی که در رابطه ای صحیح و مناسب هستم ، به طرزی طبیعی احساس هماهنگی دارم ،به طوری که نیازی به تلاش برای بهبود رابطه ی خود با همسرم نخواهم داشت . 
حال نمره های خود را جمع بزنید .
ـ 100 ـ 80 امتیاز :به شما تبریک می گوییم .شما ضریب هوشی بالایی دارید .شما در دید خود نسبت به زندگی ، واقع بین هستید و می دانید که عشق برای اینکه یک رابطه سرانجام خوبی داشته باشد ، کافی نیست .به این معنا که مستلزم ارتباط ، تفاهم و کار سخت می باشد .به منظور جلوگیری از مشکلات آتی در زمینه هایی که نمره ی پایین تری گرفته اید ، نیازمند تلاش بیشتری هستید .
ـ 79 ـ 69 امتیاز :ضریب هوشی شما بد نیست .اما می تواند بهترباشد. شما هنوز اجازه می دهید که مطلوب های رمانتیک و رویاهایتان تعیین کننده ی منش و رفتارهای شما در ازدواجتان باشند .به احساس خود در مقایسه با ظاهر روابط تان بهای بیشتری بدهید .ازمشکلات نهراسید .به خود یادآوری کنید که عشق حقیقی به این معنا نیست که همه چیز در همه حال و در تمامی اوقات ، مطلوب باشد .تمرین های این کتاب به شما کمک خواهد کرد ، ضریب هوشی خود را بالا ببرید .
ـ 59 ـ 40 امتیاز :اخطار !ضریب هوشی عشقی شما به طرز وحشتناکی پایین است .احتمالاً شما نیز این را می دانید ، زیرا که بارها لطمه دیده اید .دلیل اینکه شما به این وضع ادامه می دهید این است که به شخصی که با او ازدواج می کنید ، توجه کافی نمی کنید .شما خود را نادیده می گیرید .بیشتر عاشق عاشق شدن هستید تا عاشق آن ها .اگر می خواهید از رنج خود بکاهید و خوشحال تر باشید ، باید در طرز انتخاب خود ، تغییرات اساسی بدهید .اطلاعات داده شده در این کتاب را به کار ببندید تا در ازدواج بسیار زیرک تر و باهوش تر شوید .
ـ 30 ـ 0 امتیاز :اورژانس !ضریب هوشی عشقی شما به قدری پایین است که رنجش خاطر و دلشکستگی شما آن را نیز دو چندان می کند . زندگی شما توجه فوری می طلبد .وقت آن است کمی رشد کنید و دنیای رویایی خود را ترک گویید .روابط شما می تواند موفق باشند .اگر متعهد شوید تا درک کنید چه کار اشتباهی مرتکب شده اید و یاد بگیرید که چگونه انتخاب های بهتری داشته باشید .از سرزنش کسانی که با شما خوب نبودند ، دست بکشید و در عوض به این موضوع توجه کنید که چگونه خود نیز در انتخاب هایتان سهیم بوده اید .باقی کتاب به شما کمک خواهد کرد ، جواب هایی را که برای ایجاد یک رابطه سالم نیاز دارید ، پیدا کنید . 
اگر ضریب هوشی عشقی شما بسیار پایین است ، زیاد نگران نشوید .وقتی برای اولین بار این آزمون را تهیه کردم ، و خود این آزمون را پاسخ دادم ، فقط 28 امتیاز گرفتم .پرواضح است که می دانستم ده جمله ی آزمون همگی غلط هستند ،اما چون که در گذشته به ازدواج چنین نگاه می کردم ، با خود صادق بودم و بدین ترتیب فقط 28 امتیاز گرفتم .به مجرد آن که شما این کتاب ( آیا تو آن گمشده ام هستی؟) را تمام کنید ، ضریب هوشی عشقی تان به مراتب بالاتر خواهد بود و اعتماد به نفس و توانایی شما در انتخاب های موفق ، به مراتب بیشتر خواهد شد موضوعات مرتبط: روان شناسی , روانشناسی خوی ,
برچسب‌ها: عشق , آیا میدانید , اندازه گیری عشق , روانشناسی و علوم تربیتی , پیام نور خوی , ضریب هوشی ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
شنبه 1393/01/2 13:36
سلام
موفق باشید
بیاید با فرهنگ سازی شهر داروالمومنین را احیا کنیم ممنون
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین مطالب